Kurumlar Vergisi Mükelleflerinde Matrah Artırım Bildirimi

MATRAH ARTIRIMI HESAPLAMA


(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Yıllar Beyan Edilen Matrah (TL) Artırım Oranı (%) Beyana Göre Artırılan Matrah (*) (TL) Asgari Matrah(**) (TL) Hesaplamaya Esas Matrah (3 veya 4 den büyük olanı al) Vergi Oranı (***)
(%20 veya %15)
Hesaplanan Gelir Vergisi (TL) (5x6)
Beyan Edilen Matrah değerlerini girdikten ve Vergi Oranı seçildikten sonra Hesapla butonuna basınız.

Hesaplamak istediğiniz yılları seçiniz. Kuruş hesabı için . (nokta) kullanınız.

35%

0

0

0

30%

0

0

0

25%

0

0

0

20%

0

0

0

15%

0

0

0

TOPLAM

0Taksit Sayısı Taksit Katsayısı Ödenecek Toplam Tutar Taksit Tutarı

6 Taksit

1,09

0


(*) Artırılan matrah, ilgili yıllarda Beyan Edilen Matrah tutarına 2016 takvim yılı için %35, 2017 takvim yılı için % 30, 2018 takvim yılı için % 25, 2019 takvim yılı için % 20 ve 2020 takvim yılı için % 15 oranlarının uygulanması sonucu bulunan tutardan az olamaz.

(**) Bu sütuna mükellefin mükellefiyet durumuna uygun asgari matrahlar yazılacak olup, hesaplamaya esas alınacak matrah tutarı bu sütunda yer alan tutarlardan az olamaz (Zarar edilmiş olması veya indirim ve istisnalar nedeniyle matrah oluşmaması ya da hiç beyanname verilmemiş olması halleri dahil). Asgari matrahlar tablo halinde aşağıda yer almaktadır.

(***) Uygulanacak vergi oranı %20’dir. Ancak, artırımda bulunulan yılda vergilerini kanuni süresinde beyan edip süresinde ödeyen ve bu vergi türleri için sayılı 7326 Kanunun 2 nci ve 3 üncü maddelerinden yararlanmayan mükellefler için bu oran %15 olarak uygulanacaktır.© 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

Tüm veriler ve bilgiler, yalnızca bilgilendirme amacıyla sağlanmış olup yatırım, vergi, muhasebe ve diğer yasal konularda tavsiye niteliğinde değildir. MaliMüşavirTürkiye Site kullanıcılarına sunduğu bilgilerin doğru olması için her türlü gayreti göstermekle beraber, bilgilerin doğruluğu konusunda, açıktan veya ima yolu ile hiç bir garanti vermez. MaliMüşavirTürkiye yanlış veya eksik bilgiden sorumlu değildir. Lütfen her türlü yasal işleminizden önce konunun uzmanına danışın. MaliMüşavirTürkiye Sitenin kullanımından sonra alınan bir karar veya yapılan bir eylemden doğan, kontrat, haksız fiil veya başka türlü (sınırlama olmadan, iş kaybından doğan zararlar veya kâr kaybı dahil) zararlardan sorumlu değildir.


Ana Sayfa Gizlilik Politikası Sorumluluk Reddi Hakkımızda